Viskas apie darbuotojų nuomą: kodėl verta pasirašyti laikinojo įdarbinimo sutartį?

Vieni tai vadina laikinu įdarbinimu, kiti – darbuotojų nuoma. Nors tokia forma Europoje populiari jau beveik 30 metų, Lietuvoje ji vis dar apipinta keistokomis legendomis. Griaudami nusistovėjusius mitus pasakojame apie laikinojo įdarbinimo sąlygas ir naudą.

Darbuotojų nuoma – kas tai ir kokie jos pliusai?

Kad būtų paprasčiau suvokti, kaip veikia darbuotojų nuomos principas, sukurkime modelį: Aurimas jau kurį laiką bando įsidarbinti. Jam tiktų ir pakuotojo darbas Vokietijoje, ir cecho darbininko pareigos Vilniuje. Vaikinas norėtų pabandyti dirbti užsienyje, tačiau primiršo vokiečių kalbą – ją mokėsi dar mokykloje. Aurimas baiminasi, kad prastos užsienio kalbos žinios gali būti kliūtis norint susirasti darbą ir išsinuomoti būstą. Be to, didėja rizika būti apgautam.

Aurimas kreipiasi į „Headex Group“. Pokalbio metu įvertinami vaikino gebėjimai, išklausomi jo norai ir lūkesčiai. Vaikinui pasiūlomi keli darbo variantai – projektai, trunkantys nuo kelių mėnesių iki poros metų. Jei Aurimą tenkina sąlygos, pasirašoma laikinojo įdarbinimo sutartis. Tai reiškia, kad vaikiną įdarbina ir socialinėmis garantijomis aprūpina „Headex Group“, tačiau jis išvyksta dirbti į fabriką Vokietijoje.

Būsimasis darbuotojas jaučiasi užtikrintai – pasirašinėja tik lietuviškus dokumentus. Taip pat nebereikia rūpintis būstu, kadangi įdarbinusi įmonė gyvenamąją vietą suteikia.

Ką daryti, jei netenkina naujasis darbas?

Įsivaizduokime: Aurimas atvyksta į Vokietiją, tačiau darbas ne toks, kokio tikėjosi vaikinas. Naujai iškeptas pakuotojas turi dvi galimybes:

1) Mesti darbą ir grįžti į Lietuvą;

2) Kreiptis į jį įdarbinusią įmonę.

Aurimas pasirenka antrąjį variantą – kreipiasi į savo projekto koordinatorių. Vis atsinaujinančioje „Headex Group“ duomenų bazėje vaikinas randa dar keletą pasiūlymų.

O gal geriau likti darbo biržoje?

Ieškantysis darbo turi tris išeitis – registraciją darbo biržoje, nuolatinio darbo paieškas savo jėgomis ir laikiną įsidarbinimą. Visi variantai turi savų pliusų ir minusų. Palyginkime:

Darbo birža vilioja bedarbio išmokomis. Deja, ieškančiuosius ne visada tenkina siūlomos sąlygos – atlyginimas, pobūdis ar geografinė darbovietės padėtis. Atsisakęs tokio darbo žmogus gali netekti išmokos;

Nuolatinis darbas užtikrina pastovias pajamas ir socialines garantijas, tačiau neturint darbo patirties ar padidėjus nedarbui šalyje paieškos gali gerokai užtrukti;

Laikinojo įdarbinimo įmonės paprastai siūlo trumpalaikius projektus, tačiau tuo pat metu suteikia galimybę įgyti įvairiapusiškos patirties ir išbandyti save skirtingose pareigose. Neretai pasibaigus projekto laikotarpiui išnuomotas darbuotojas įmonėje įdarbinamas tiesiogiai.